top of page

Minimyš africká je úředně uznaný druh nejmenší myši na světě. Velikost je 4-6 cm. V přírodě obývá travnaté oblasti jiždě od africké Sahary. Tomu by měla odpovídat i teplota chovu, doporučuje se 22-25 stupňů. Já osobně je chovám bez přitápění v pokojové teplotě cca 20 stupňů a také se jim daří, jediný rozdíl je v počtu mláďat. Který se u mě pohybuje kolem 3, jinak jsou schopny porodit i 8 mláďat. Jsou velmi produktivní, takže pokud budete mít pár, tak mláďat bude stále dost. Nikdy je nechováme pouze v páru, je vhodné minimálně v počtu 1,2, aby sameček myšky neuhnal. Březost je kolem 20 dní.

Jsou to tvorové s noční aktivitou, takže moc na koukání nejsou, ale, když už je uvidíte tak to stojí za to. Je to dle mého názoru jasně nejroztomilejší druh myší a vůbec hlodavců.

Jako potravu použijeme malé druhy semen. Např. jako proso. Ideální jsou prodávané směsi pro andulky nebo jiné malé ptáky. Směsi pro hlodavce moc vhodné nejsou, protože obsahují hlavně velká semena, kukuřici a podobně. Dále jim domov vybavíme větvemi nebo dřevem- poslouží i dřevěný domeček), aby měli so hryzat, případně tvrdý chléb. Občas můžete zpestřit stravu o ovoce, ale toho s mírou. Velmi důležitý je neustálý přístup k vodě! Pokud nemají myšky několik hodin přístup k vodě propadají dehydrataci ( i 6 hodin stačí) a mohou i zemřít! Nejlepší je použít misku s vodou. Nemají sice problém se naučit na klasické pítko pro hlodavce, ale to platí jen pro dospělé, mláďata s tím problém mají. Několik mi jich uhynulo právě dehydratací i když měli pítko přístupné. Další důležitou součástí bezproblémového chovu je čistota, jsou velmi náchylní na nečistotu. Doporučuje se měnit podestýlku každý týden i když se nezdá znečištěná. Myšky chodí na záchod na jedno místo, toto místo je třeba čistit častěji. Mě se osvědčila mistička s pískem pro činčily. Myšky se tam naučily chodit. Nesmí se zapomínat ani na dodávání živočišné stravy, která tvoří nedílnou a skoro bych řekla základní část jejich jídelníčku. Používám moučné červy. Dají se použít i cvrčci a podobně velký hmyz. Nejdůležitější je aby k nim měli přístup hlavně během březosti a kojení

Rainforest - sounds
00:00 / 00:00
1.jpg
5.jpg
3.jpg
4.jpg
bottom of page